Tinklaraštis

PagrindinisNaudinga informacijaKaip vyksta kremavimas?

Kaip vyksta kremavimas?

Tradicinis kūno laidojimas vis dar dažnas pasirinkimas, tačiau vis dažniau žmonės renkasi artimojo kūną kremuoti ir laidoti su urna. Kremuojant mirusįjį, vienais atvejais atsisveikinama su kūnu ir tik tuomet jis kremuojamas, kitais atvejais – jau su kremuotais palaikais. Tad šiuolaikiniame pasaulyje kremavimo urnos yra neatsiejamas nuo laidojimo paslaugų verslo. Urnos yra įvairaus dydžio ir formų, skirtingos kokybės.

Atsižvelgiant į velionio religinius įsitikinimus ar išreikštą paskutinę valią, urna laidojama dalyvaujant išpažįstamos religijos dvasininkui. Lietuvoje katalikų dvasininkai vadovaujasi 2004 m. lietuvių kalba išleistu ‚Laidotuvių apeigynu“, kuriame nurodyta, kokios apeigos atliekamos, kai mirusiojo palaikai buvo kremuoti. Urna su pelenais gali būti laikoma namuose ar kitoje patalpoje „Laikinam saugojimui“, t.y. ne ilgiau kaip 3 mėnesius, o po to laidojama kapinėse arba statoma į kolumbariumą.

Neseniai yra atsiradęs dar vienas legalus palaikų laidojimo būdas – pelenų išbarstymas specialiai tam skirtame lauke. Vilniuje tai galima padaryti liepynės kapinėse. Toks laukas taip pat buvo įrengtas Kretingos rajone. Žmogaus palaikų laidojimas pelenų išbarstymo lauke yra laikomas legaliu laidojimu, registruojamas kapinių registracijos žurnaluose, t.y. reikia pateikti visus įprastus dokumentus – mirties liudijimą, užpildyti prašymą ir suderinti laiką, kada bus vykdoma ši procedūra.

Kaitą laidojimo tradicijose rodo nuo 2022 m. lapkričio 1 d. įsigaliojęs įstatymas, kuriuo priimtos pataisos leidžia kremuotus palaikus laidoti ne tik dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume, ar išbarstant pelenus kapinių kremuotų palaikų barstymo lauke, bet ir išbarstyti pelenus ne arčiau kaip 5 km nuo kranto Baltijos jūroje, upėse, išskyrus urbanizuotas teritorijas ar paplūdimius. Kelių dienų šarvojimas, naktinis budėjimas prie mirusiojo kūno, raudos ir kitos gedulingų laidotuvių tradicijos po truputį keliauja užmarštin ir vis didesnė gyventojų dalis yra linkę į modernesnį artimojo išlydėjimą.

Žmogaus visas kremacijos procesas trunka apie 2,5-3 val. Krematoriume karstas su velionio palaikais patalpinamas ant įkėlimo mechanizmo prie krematoriumo įrenginio vartų ir transportuojamas į įrenginio vidų, kuriame įvyksta kremacija. Po kremacijos velionio palaikai supilami į standartinę kapsulę.

Pažymėtina, kad urnas laidoti yra daug paprasčiau – norint jas laidoti kapavietėje ant viršaus, nereikia laukti 25 metų, galima laidoti kad ir po kelių dienų be apribojimų ir tiek urnų, kiek tik telpa kapavietėje. Privalomas duobės gylis karstui – yra 2 metrai, urnai – metras.